вулики

Вибір системи вулика

Кожен початківець бджоляр повинен знати, що існують різні системи вуликів. У нашій країні типові вулики випускають заводи за типовими проектами, розробленими проектними інститутами. Вони призначені для утримання бджолиних сімей в різних зонах країни.

Вулик однокорпусний з 2 магазинними надставками (на рамку Дадана-Блатта - 435X300 мм). За останні роки створено кілька модифікацій цього вулика; однокорпусний з 2 магазинними надставками (типові конструкції, серія 3.808.5-3); однокорпусний з 2 магазинними надставками (типовий проект № 808-5-14).

Вулик двокорпусний

- Складається з двох корпусів або одного корпусу з двома магазин надставками, підкришника, стін, даху, 24 рамок, двох діафрагм і дна. 24 гніздові рамки мають розмір 435 х 300 мм або 12 гніздових и 24 магазинні напіврамки завбільшки 435 х 145 мм.
Корпус складається з дощок завтовшки 40 мм. Внутрішні розміри корпусу 450 х 450 х 310 мм; Кожний корпус уміщає 12 рамок. Розміри передньої стінки - 530 х 290 х 40 мм; задньої стінки - 530 х 370 х 40 мм; бічних стінок 480 х 370 х 40. Для рамок у Верхній частині стінок корпуси є Фальц завбільшки 11 х 20 мм, а в Зовнішній Верхній частині для постановки іншого корпусу або магазину - 10x14 мм.
Передня стінка корпусу не доходити до дна на 15 мм, утворюючи нижній лоток,  розміри якого можна регулювати двома засувками. Над ніжнім льотком у передній стінці знаходиться втулка, якові виймають для того, щоб зібрати сміття й мертвих бджіл Із дна Вулик або, якщо треба, підсилити вентиляцію. У передній стінці кожного корпусу (за 70 мм від верхнього краю) є по одному круглому льотку діаметром 25 мм. У бічних стінках - заглиблення у формі раковини для зручності піднімання або знімання корпусу вулик.
   Верхній корпус Вулика можуть заміняти дві магазинні надставки. Для встановлення надставки у Внутрішній Нижній частині передньої й задньої стінок є Фальц завширшки 28 мм, заввишки 10 мм; у Зовнішній Верхній частині стінок - завширшки 4 мм, завглибшки 10 мм; у Внутрішній Нижній частині бічних стінок - завширшки 18 мм, заввишки 10 мм, у Зовнішній Верхній частині бічних стінок - завширшки 14 мм і завглибшки 10 мм. В одній Із надставок у центрі передньої стінки прорізаній круглий льоток діаметром 25 мм. (типовий проект № 808-5-14, варіант-4).

Вулик-лежак на 16 рамок з надставкою


Вулик-лежак на 20 рамок з надставкою (типові конструкції, серія 3.808-1). Аналогічної конструкції зустрічаються вулики на 22-24 рамки.
За останні роки великого поширення набули вулики та іншої системи (на рамку - 435 X 230 мм): багатокорпусні (типовий проект № 808-5-1); двокорпусний з магазинними надставками (типові конструкції, серія 3. 808-2).
Кожна з названих систем вуликів і їх модифікації можуть бути успішно використані як в громадському, так і в присадибній бджільництві. Однак все ж більшого поширення в присадибній бджільництві отримали вулики системи Дадана-Блатта (на рамку 435X ХЗОО мм), їх модифікації, а також вулики-лежаки на 16, 20, 22 і 24 рамки.
Основні вимоги, що пред'являються до вуликів будь-який з названих систем, полягають у наступному: вони повинні бути стандартними, щоб будь-яка частина одного вулика була 
взаємозамінною однойменної частиною будь-якого іншого вулика; добре зберігати тепло і полегшувати бджолам підтримувати потрібний мікроклімат, а в різний час сезону регулювати його обсяг в залежності від сили сім'ї. Ця особливість конструкції дозволяє бджолам економити корм і краще набирати силу; бути транспортабельні, т. е. компактними (з плоскими кришками), легкими і зручними при роботі. Добре, якщо вулик відрізняється при всіх викладених до нього вимоги дешевизною і гарною якістю матеріалу.
Виготовляють вулики із сухої витриманої деревини (вологість не більше 1 "5%), фарбують в білий, жовтий, блакитний або синій кольори. Кращою деревиною для вуликів прийнято вважати такі породи дерев, як сосна, ялина, ялиця, кедр, липа, осика.
Початківцю пасічнику дуже важливо обдумано вибрати таку систему вулика, яка найкращим чином відповідала б медозбірним умовам місцевості.
Скажімо, при рясному медозборі найбільш підходять вулики великого розміру - багатокорпусні. Можна, звичайно, використовувати і вулики системи Дадана-Блатта, т. Е. Двокорпусні, або вулики-лежаки.
Спостереження показали, що у вуликах двухкорпусних і тим більше в багатокорпусних сім'ї швидше розвиваються тому, що бджоли більше пристосовані до вертикальному розташуванню свого гнізда (як в дуплах дерев), де легше підтримувати потрібну температуру. Однак такі вулики одному пасічнику обслуговувати дуже важко. Заповнений медом верхній корпус важить від 30 до 60 кг, і не кожен може підняти його для огляду нижнього корпусу. Згодом накопичений досвід дозволяє бджолярам при багатокорпусної системі вуликів маніпулювати не окремими - рамками, а цілими корпусами, і цей недолік усувається.
Початківець бджоляр нерідко свої перші кроки в бджільництві починає з виготовлення вулика своєю конструкцією та, тим самим, допускає велику помилку, тому що з часом такі вулики він зазвичай замінює стандартними з великими втратами коштів і праці. У тому, щоб винаходити вулик нової системи, особливої ​​потреби немає, так як відомо понад 500 різних систем. Найбільшого поширення в практиці отримали вулики вищеназваних систем. 
(типовий проект № 808-5-15).



процвітаючий вулик

Бджільництво в наш час не дуже популярне хобі. Проте всім відомо, наскільки корисний мед і інші продукти, пов'язані з життям медоносних бджіл. Одне з найважливіших умов розведення бджіл - це чиста природа за містом.




Квітучий луг або великий сад можуть стати прекрасним місцем для збору пилку. Друга умова - підготовленість людини до складного процесу догляду за бджолами. Це хобі вимагає великої уваги і, головне, бажання бути постійно при своїх вихованців і здійснювати за ними пильний нагляд.


Креативний 

вулик

Літератури на тему бджільництва чимало. Але тільки досвідчені бджолярі знають, як зробити відповідний для цих комах будиночок. Тому традиції їх виготовлення передаються від вчителя до учня, майже без змін.


Рідкісний випадок - поява нового виду вулика для бджіл, зробленого руками студента-дизайнера. Thrive Hive ( "Процвітаючий вулик") Тома Бека виконаний зі знанням нюансів бджільництва і вже випробуваний в деяких господарствах.


Будинок для бджіл зроблений у формі півсфери і покритий пов'язаної джгутами соломою. Вона дає додатковий обігрів мешканцям вулика в холодну пору. А форма півсфери дозволяє легше витягувати рамки з медом. Новий дизайн може стати натхненником для сміливих експериментів бджолярів-любителів.

Будинок для бджіл зроблений у формі півсфери і покритий пов'язаної джгутами соломою



1 коментар:

  1. А чи можна використовувати ОСВ в якості матеріалу для вулика? чи не позначиться просочення осв на якості меду і здоров'я бджіл? а зимують теж в цих корпусах?

    ВідповістиВидалити