Чи знаєте ви, що…
Що виходять з вулика на прогулянку або в шлюбний політ трутні мають в своїх медових зобиках по 30 мг меду, а повертаються зазвичай «на нулі». Виходить, тільки на прогулянкові польоти, вилітаючи тричі за день, вони витрачають за своє життя (2 місяці) більше 5 кг меду.Чи знаєте ви що бджоли - «чемпіони» по нюху
Бджоли сприймають і розрізняють запахи в тисячу разів сильніше, ніж людина. У пошуках сіточніка медозбору бджола за кілометр і більше відчуває аромати квітів і серед них - кращі за змістом нектару.
Чи знаєте ви, що жало у бджолиної матки служить яйцекладом.
Не було випадку, щоб бджолина матка вжалила людини. Однак її жалостановітся грізною зброєю в боротьбі зі своїми суперницями.
Чи знаєте ви що бджолину матку постійно оточує «свита»з 8-12 бджіл?Вони розташовані навколо неї в 1 ряд. Бджоли «свити» повернені до неї головками, причому вони безперервно замінюються іншими.Основна роль «свити» полягає в годуванні матки молочком. Для прийняття їжі матка періодично зупиняється, перериваючи яйцекладку, і простягає свій хоботок до бджіл. Тільки при наявності «свити» матка інтенсивно відкладає яйця ..
Чи знаєте ви що найближчий «родич» бджолиних - джміль.
з 8-12 бджіл?
Вони розташовані навколо неї в 1 ряд. Бджоли «свити» повернені до неї головками, причому вони безперервно замінюються іншими.Основна роль «свити» полягає в годуванні матки молочком. Для прийняття їжі матка періодично зупиняється, перериваючи яйцекладку, і простягає свій хоботок до бджіл. Тільки при наявності «свити» матка інтенсивно відкладає яйця ..Чи знаєте ви що найближчий «родич» бджолиних - джміль.
Хто має латинську назву «бомбус», джміль є парадоксом в науці. Досліджуючи аеродинамічні дані джмеля, американські вчені прийшли до висновку, що маса тіла, його обтічність і багато інших ознак не дозволяють йому літати, а він літає.
Чи знаєте ви що бджоли - «скульптори»
Їх «замовник», найстаріший уральський бджоляр Н. В. Давидов з Червоно-Уфимську, використовуючи інстинкт бджіл, пов'язаний з будівництвом воскових осередків і стільників, вирізає трафарети, які мають тупі кути 109 ° 29 ', а гострі - 70 ° 23' (рівні розмірами ромбів в бджолиних комірок ках), а бджоли ліплять по ним фігури і букви.
Чи знаєте ви що бджоли - «синоптики»
Перед дощем, як по «команді», вони дружно повертаються у вулик. Вчені пояснюють це явище тим, що до приходу дощу або бурі атмосфера сильно насичується електрикою і статичний заряд - у бджіл відразу ж зростає. Саме він і служить їм сигналом тривоги, небезпечної обстановки, що закликає до повернення у вулик.
Чи знаєте ви що бджоли несуть електричний заряд
Вилітає з вулика бджола несе слабкий негативний електричний заряд. В ході польоту вона створює навколо себе електричне поле, а заряд змінюється на позитивний і посилюється до 1,5 - 1,8 вольт, особливо в ясну погоду.На думку американського ентомолога Е. Еріксона, різниця потенціалів між квіткою і бджолою необхідна для магнітного тяжіння пилкових зерен до волосяного покриву бджоли. Електричний заряд повернулася в вулик бджоли разом з тим служить своєрідною інформацією про місцезнаходження джерела медозбору, відстані до нього.
Чи знаєте ви що бджоли піддаються «дресируванню».
В одному господарстві мед в діжках зберігався по сусідству зі складом паливно-мастильних матеріалів і незабаром ввібрав в себе їх «аромат». Залишалося одне: повернути весь мед бджолам для його вторинної переробки.Знахідка медозбору бджолам явно сподобалася: тому що протягом 2 днів «перекочували» в вулики, а на 3-й день бджоли кинулися на пошуки «бензинового» меду і з люттю напали на нафтобазу, яка перебувала в 2 км від пасіки. Невимовний бджолиний терор стосовно працівників бази тривав до тих пір, поки бджіл не відвезли на 8 км від нафтобази.
Чи знаєте ви, що бджоли можуть стати навіть «контрабандистами»
У роки другої світової війни бджоляр-італієць, який жив поруч зі швейцарським кордоном, хотів продати 80 кг меду сусідові, який проживає на території Швейцарії. Однак за законами військового часу експорт з Італії був заборонений. Тоді швейцарець підвіз до кордону своїх бджіл, а італієць - мед. Бджоли, які не знали кордонів, зробили свою справу, і продаж меду відбулася.
Чи знаєте ви, що бджоли володіють кольоровим зором.
За дослідженнями австрійського доктора Фріша, вони бачать не тільки кольору, які сприймає людське око, а й до 30 їх відтінків, невловимих зором людини.Однак краще бджоли ставляться до білого, блакитного і жовтого. Червоний колір вони плутають з чорним. Ось чому прийнято фарбувати вулики в кращі кольору.Американський вчений Дж. Л. Гулда останнім часом встановив, що особливо швидко бджоли знаходять харчові джерела, пофарбовані у фіолетовий колір.
Чи знаєте ви, що бджоли - «геологи»
Вчені Англії встановили, що за хімічним складом пилку, принесеної бджолами у вулик, можна визначити характер грунту, на якій ростуть пилконоси, що дозволяє використовувати бджіл для пошуку родовищ міді, заліза, благородних металів.
Чи знаєте ви, що бджоли - «індикатори»?
Так вважають співробітники Інституту мікробіології Болгарії. На відміну від служби контролю бджоли щодня можуть брати проби повітря, води і пилу, яка на них осідає на квіти рослин в радіусі 3 км, разом з принесеної в вулик пилком і нектаром.Людині залишається лише найлегша справа - зробити пробам хімічнийаналіз.
Чи знаєте ви, що бджоли - «математики»
Стільники, побудовані ними, відрізняються точністю розмірів, строгістю і правильністю форм. Вони обрали саму раціональну геометричну форму - шестигранник з тригранної пірамідою перекинутих ромбів на її дні. При цій формі утворюється саме щільне примикання осередків один до одного і, отже, заощаджується місце забудови, забезпечується найвища міцність цих тендітних будівель.
Про раціональності форм бджолиних осередків говорить і той факт, що давньогрецькі вчені в своїх дворічних пошукових розрахунках прийшли до висновку: в природі немає більш економного по витраті матеріалу і більш міцного місткого судини, ніж бджолина осередок зі строго постійними розмірами. Тупі кути ромбів завжди рівні 109 ° 28 ', а гострі - 70 ° ЗГ.
Немає коментарів:
Дописати коментар